Nieuwe wisselexpositie 'Get Smart! Entertain your Brain' vanaf 8 oktober in Continium

Iedere seconde sterft er gemiddeld één, per dag zijn dat er al 85.000 en per jaar meer dan 31 miljoen! Zonder dat we ons ervan bewust zijn, vindt in ons hoofd een ware massasterfte plaats. Onze hersencellen vallen bij bosjes neer en we weten het niet eens. Het goede nieuws is: er kunnen ook weer nieuwe cellen bijkomen! Als we onze hersenen prikkelen, belonen ze ons met nieuwe hersencellen en -verbindingen. Hoe je de hersenen zo stimuleert dat ze optimaal hun best voor je doen, ontdekken bezoekers van Discovery Center Continium in Kerkrade van 8 oktober 2011 tot en met 10 juni 2012 in de nieuwe wisselexpositie 'Get Smart! Entertain your Brain'. Het fit houden van de hersenen is namelijk vooral een kwestie van leuke dingen doen.
Get_Smart!_Entertain_your_Brain 
7 leefregels voor een fitter brein
In samenwerking met hersenwetenschappers en collega-science centra Universeum in Göteborg en Experimentarium in Kopenhagen heeft het Continium de expositie 'Get Smart!' ontwikkeld. Het centrale thema van de expositie is de neurale plasticiteit van het menselijk brein, oftewel de mogelijkheid van onze hersenen om zich te ontwikkelen. De expositie is opgebouwd rondom zeven leefregels voor een fitter brein, die opgesteld zijn door emeritus professor Rolf Ekman van de Universiteit van Göteborg. Door o.a. je brein regelmatig met nieuwe dingen te verrassen, goed voedsel te eten en goed te rusten, kun je je hersenen verbeteren en ze sneller, weerbaarder en flexibeler maken. In de expositie Get Smart vinden bezoekers talloze manieren waarop ze hun hersenen kunnen ontwikkelen en gaan ze natuurlijk ook met verschillende braintrain-activiteiten aan de slag.
 
Links- of rechtsbreinig?
Bezoekers worden, voordat ze de expositie in gaan, voorzien van een RFID-ring. Met deze ring melden ze zich aan. Na het beantwoorden van een aantal vragen krijgen ze een programma op maat voorgeschoteld. Daarmee richten ze zich in de expositie precies op die onderdelen van het brein, die nog wel een oppepper kunnen gebruiken. Eerst maken bezoekers natuurlijk uitgebreid kennis met de hersenen: hoe zien ze eruit, hoe zitten ze in elkaar en zijn jouw hersenen links- of rechtsbreinig? Na de kennismaking is het tijd om de grijze massa aan het werk te zetten. Met de verschillende interactieve opstellingen in de expositie testen bezoekers hoe het staat met hun korte en lange termijngeheugen, dagen ze hun brein uit met brain games, ontdekken ze manieren om beter te onthouden en  waarom rust zo goed is voor de hersenen.
 
Brein ter beschikking stellen aan wetenschap
Wetenschappers van de Open Universiteit Nederland, Universiteit Maastricht en Holst Centre voeren in de expositie verschillende onderzoeken uit naar de (werking van) de hersenen. Zo worden de verschillen in informatieverwerking tussen mannen en vrouwen onderzocht en de invloed van voedsel en vermoeidheid op de prestaties van het brein. Bezoekers kunnen deelnemen aan deze onderzoeken en zo hun brein geheel pijnloos ter beschikking stellen aan de wetenschap.
 
Hoe beter je geheugen, hoe hoger je korting
Bezoekers die tijdens het openingsweekend op 8 of 9 oktober 2011 een bezoek brengen aan de expositie 'Get Smart! Entertain your Brain' kunnen hun hersencapaciteit op een bijzondere manier inzetten om de expo voordelig te bezoeken. Bezoekers, jong en oud, kunnen hun geheugen op de proef stellen in het Get Smart Memospel. Hoe meer zij zich vervolgens herinneren, hoe hoger hun korting op de entreeprijs voor het Continium.